Jak wybrać influencera do współpracy? Sprawdź, jakich błędów unikać!

Współpraca z Influencerami

Influencer marketing od kilku lat zyskuje na popularności, a internetowi twórcy prześcigają się w kreacjach na najciekawszy content. Możliwość utworzenia własnego konta w najpopularniejszych kanałach, takich jak: TikTok, YouTube, Facebook czy Instagram, jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Nie powinno więc zaskakiwać, że codziennie pojawiają się nowi twórcy, na całym świecie! Influencer marketing to szansa dla firm, na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, a tym samym, na zwiększenie nie tylko rozpoznawalności marki, ale również sprzedaży swoich produktów i usług! Jak w gąszczu influencerów wybrać tych, którzy będą wartościowi dla Twojej firmy?

Zacznij od strategii

Doświadczeni profesjonaliści doskonale wiedzą, że strategia, to nie tylko podstawa jakichkolwiek działań marketingowych. Przede wszystkim, to jeden z najtrudniejszych etapów, bez którego kampania reklamowa może ponieść klęskę.
Planowanie strategii marketingowej w kontekście współpracy z influencerem, zacznij od określenia celu – dlaczego chcesz nawiązać współpracę? Najpopularniejsze cele odnoszą się do: zwiększenia rozpoznawalności marki, budowania zaangażowanej społeczności i zwiększenia grupy odbiorców, wzmocnienia lojalności wśród klientów, czy do zwiększenia sprzedaży.

Wybierz kanały komunikacji

Firmy, często skupiają się na współpracy w obrębie jednego kanału, w którym twórca jest aktywny. Nie jest to błędne podejście, natomiast można zmaksymalizować efekty i nie ograniczać się tylko do jednej platformy. Wielokanałowość twórcy podkreśla rangę współpracy i pozwala budować pozytywne doświadczenia odbiorców, poprzez budowanie przekonania, że współpraca nie jest przypadkowa.

Dbaj o relacje

Jako przedsiębiorca, najprawdopodobniej dążysz do zbudowania lojalnej grupy swoich odbiorców. To samo podejście, warto przełożyć na współpracę z influencerami. Krótkofalowe współprace są niezwykle popularne ze względu na punktowość działania. Nawiązanie długofalowej relacji jest nieco trudniejsze i wymaga większego nakładu pracy z obu stron, ale efekty mogą być bardziej spektakularne. Przede wszystkim, promowanie jednego produktu przez dłuższy czas, buduje wiarygodność współpracy w oczach odbiorców influencera. Nawiązanie relacji z twórcą w dłuższej perspektywie, umożliwia mu dokładniejsze poznanie marki, a tym samym stworzenie relacji pomiędzy marką, a odbiorcą treści.

Ustal sposób współpracy z influencerem

W zależności od doświadczenia influencera, wielkości konta oraz zaangażowania jego odbiorców, możesz zaproponować różne formy współpracy. Zwykle, współpraca między firmą, a influencerem oparta jest o formę zlecenia. Influencer tworzy konkretną treść i w zamian za to, otrzymuje wynagrodzenie. Jest, to jednak forma, która nie zawsze przekłada się na zakładany zysk ze współpracy. Nawiązanie kolaboracji z internetowymi twórcami, może mieć różne formy, które również są warte rozważenia:

  • współpraca barterowa,
  • linki afiliacyjne,
  • wynagrodzenie oparte na progach procentowych.

Transparentne warunki współpracy z influencerem są komfortowe dla obu stron. Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego kandydata do influencer marketingu, upewnij się, że Twoja oferta współpracy jest klarowna, dzięki temu oszczędzisz swój czas, a Twoja oferta będzie atrakcyjna i zrozumiała.

Perfect match – dopasuj influencera

Przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym influ, dokładnie sprawdź swojego kandydata. Wybrany twórca powinien reprezentować podobne wartości, co Twoja marka. Dzięki temu współpraca będzie wiarygodna w oczach odbiorców, a produkt dotrze do odpowiedniej grupy docelowej. Na tym etapie, warto również przyjrzeć się dotychczasowej działalności, którą twórca prowadził w swoich kanałach. Nawiązując współpracę pamiętaj, że wizerunek influencera będzie świadczył o wizerunku Twojej marki. Upewnij się, że twórca dysponuje przestrzenią dla Twojej marki. Im więcej współprac na jednym profilu, tym mniej miejsca na rzetelną promocję Twojego produktu.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

Jednym z największych atutów influencer marketingu, jest zdobycie przez twórców zaangażowanej społeczności. Nie bój się prosić o dostęp do statystyk konta. W praktyce, często okazuje się, że liczba obserwujących i lajków, nie zawsze idzie w parze z jakością. Rozważ podjęcie współpracy z mikroinfluencerami, którzy mają mniej lajków, ale za to bardziej wartościowe treści i mocno zaangażowaną społeczność. Usługi mikroinfluencerów, to także świetna opcja w przypadku ograniczonego budżetu lub chęci przetestowania efektywności takiej formy marketingu.

Stój na straży prawa

Każda współpraca z twórcą internetowym, w świetle prawa, musi być odpowiednio oznaczona. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów weryfikuje poprawność oznaczeń, a w przypadku braków – nakłada kary finansowe. Jeśli chcesz wiedzieć jakie oznaczenia są wymagane, wejdź na stronę internetową UOKiK, gdzie znajdziesz rekomendacje dla branży influencer marketingu.

Podsumowując

Wybór idealnego twórcy internetowego dla Twojej marki, jest kluczowy nie tylko dla osiągnięcia założonych celów biznesowych, ale również dla jej wiarygodności i budowania pozytywnego wizerunku. W poszukiwaniu influencerów możesz działać samodzielnie lub możesz zlecić to agencji marketingowej, która w Twoim imieniu, sprawnie wytypuje i nawiąże relacje z influencerami. Pamiętaj, że doświadczona agencja marketingowa dysponuje narzędziami, które przyspieszają proces poszukiwań i jednocześnie kierują się dobrem Twojej marki.