Marketing inkluzywny – chwilowa moda, czy nowy standard?

Marketing inkluzywny

Kreacje językowe oparte na inkluzywności mają jedno zadanie – włączać, jednocześnie nie wykluczając. To krótkie stwierdzenie stanowi esencję marketingu inkluzywnego. Wskazuje kierunek firmom, które chcą nadążać za dynamicznym tempem zmian społecznych, równocześnie realizując założone cele biznesowe. Czym jest marketing inkluzywny i jak umiejętnie wdrożyć go w działania marketingowe? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Co to znaczy inkluzywny?

Inkluzywny, czyli włączający i uwzględniający wszelaką różnorodność człowieka (wiek, płeć, kolor skóry, orientację seksualną itp.). Marketing inkluzywny kieruje swoje komunikaty, ze szczególnym zwróceniem uwagi na grupy społeczne dotknięte wykluczeniem. Obowiązuje w nim zasada, że wszyscy jesteśmy różni i równi, nikt nie powinien być wykluczony. W konsekwencji, celem marketingu inkluzywnego jest umiejętne dostosowanie komunikatów biznesowych do odbiorców, w sposób, który uwzględnia ich różnorodność.

Jak wykorzystać marketing inkluzywny?

Projektowanie kampanii marketingowych powinno dążyć do budowania nie tylko zaangażowania odbiorców, ale również do kreowania bezpiecznej przestrzeni dla grup społecznych, które w codziennym życiu mierzą się z wykluczeniem. Marki odzieżowe swoją inkluzywność podkreślają, zapraszając do kampanii osoby zaangażowane w walkę o prawa kobiet, zrównoważony rozwój, prawa mniejszości seksualnych, osoby z niepełnosprawnościami, czy osoby związane z ruchem body positivity.

Czy marketing inkluzywny jest tylko dla marek odzieżowych?

Pamiętaj, że marketing inkluzywny nie wyklucza. Co oznacza, że właściwie każda firma, może wytypować obszar inkluzywności, z którym się utożsamia i który chce komunikować w kampaniach.

Zobacz, jak temat inkluzywności w swojej kampanii wielkanocnej wykorzystała marka czekolady Milka.

Milka wraz z francuską organizacją pozarządową Aveugles de France, postanowiła umożliwić dzieciom niewidomym i niedowidzącym udział w wielkanocnej zabawie szukania czekoladowych jajek. Wspólnie przygotowały wydarzenie, w którym udział wzięły dzieci z dysfunkcjami wzroku oraz ich bliscy, którzy pośrednio również są wykluczani. Cała kampania została nagrana i opublikowana we wzruszającym filmie, który możesz zobaczyć tutaj:

Kampania, którą zaprojektowała Milka, nie tylko zwróciła uwagę odbiorców na tę grupę społeczeństwa, ale również pozytywnie wpłynęła na ogólny wizerunek firmy. Mając na uwadze, że marketing jest dynamicznie zmieniającym się środowiskiem, powstaje pytanie, czy inkluzywność, to tylko chwilowa moda?

Dlaczego marketing inkluzywny będzie nowym standardem?

W naszej opinii, marketing inkluzywny już jest standardem w projektowaniu inkluzywnych kampanii, kreowaniu angażujących treści oraz łączeniu działań marketingowych w kulcie różnorodności. Potwierdzają to dane, opracowane przez Microsoft Advertising, które wskazują, że marketing inkluzywny:

  • zwiększa uznanie konsumentów – aż 54% millenialsów wybierze markę inkluzywną,
  • umacnia zamiar zakupu – marki, które mają cel ukierunkowany na poprawę jakości życia, przewyższają rynek giełdowy o 120%
  • pozytywnie wpływa postrzeganie marki w oczach konsumentów – 86% wskazuje, że firmy powinny bronić kwestii społecznych, a 64% konsumentów jest skłonnych dokonać zakupu, kiedy utożsamiają się ze zobowiązaniami marki.

Jak wdrożyć marketing inkluzywny?

Przede wszystkim określ, kim jest Twoja grupa odbiorcza i kogo nieświadomie pomijasz w komunikacji. Zadbaj o język neutralny płciowo, a także o dobre samopoczucie swoich odbiorców. Wykorzystuj język, który nie sprawia przykrości, ale buduje poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, np. zamiast pisać osoba niepełnosprawna, zastosuj właściwy komunikat, czyli osoba z niepełnosprawnością. Dostosuj treści do szerszej grupy odbiorczej. Jeśli tworzysz filmy – zadbaj o transkrypcję lub wykorzystaj język migowy. Doceniaj różnorodność, która otacza Twój biznes z każdej strony i umożliwia wszechstronny rozwój.