Agencja marketingowa czy specjalista ds. marketingu? Ważna decyzja każdego przedsiębiorcy.

Agencja marketingowa

Marketing jest jednym z najważniejszych obszarów działalności każdej firmy. Wprowadzenie produktu lub usługi na rynek, czy stałe docieranie do klientów wymaga precyzyjnej strategii marketingowej, która może być realizowana na różne sposoby. W tym kontekście, decyzja pomiędzy zatrudnieniem pracownika do spraw marketingu, a współpracą z agencją marketingową, to jedno z najważniejszych wyborów, jakie musi podjąć każdy przedsiębiorca. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę, podejmując taką decyzję.

Doświadczenie zawodowe oraz zespół specjalistów

Współpraca z nowoczesną agencją marketingową będzie korzystna dla firm, które potrzebują wsparcia w zakresie kreatywności i rozwoju nowych pomysłów na kampanie reklamowe. Agencje reklamowe mają dostęp do najnowszych trendów i narzędzi marketingowych, co pozwala im na skuteczne tworzenie kampanii. Ponadto, agencje 360 stopni (czyli tzw. full service) posiadają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu kampanii w różnych kanałach marketingowych, takich jak media społecznościowe, reklama internetowa, telewizja ogólnopolska, radio czy eventy. Dodatkowo agencja marketingowa składa się z szeregu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy w jednym czasie są w stanie pracować nad wyznaczonymi zadaniami. W ramach jednej umowy zazwyczaj otrzymujemy:

  • Specjalistę ds. marketingu, który jednocześnie jest opiekunem wszystkich projektów klienta. To ta osoba koordynuje wszystkie zadania, odpowiada za współtworzenie strategii czy kreacji. Gwarantuje wysoką jakość usług, terminowość oraz zharmonizowanie wszystkich potrzebnych procesów, niezbędnych do realizacji wyznaczonych celów biznesowych kontrahenta.
  • Dział graficzny, który składa się z profesjonalistów o różnych specjalizacjach, takich jak projektanci UX/UI, graficy 3D, ilustratorzy, projektanci interakcji, animatorzy, czy tak popularni obecnie graficy, przygotowujący wyłącznie kreacje do internetu. Taki zróżnicowany, a jednocześnie zgrany zespół, pozwala na stworzenie projektów w pełni zintegrowanych i kompleksowych. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że dział graficzny jest otwarty na nowe technologie, trendy i innowacje w dziedzinie projektowania. To pozwala na tworzenie oryginalnych i innowacyjnych projektów, które gwarantują efektywne oddziaływanie na klientów.
  • Programiści, to bardzo ważny dział w każdej agencji marketingowej. Dział IT składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych programistów, analityków i innych specjalistów IT, którzy posiadają szeroką wiedzę i są w stanie wdrożyć każdy projekt – nowa strona, sklep www, nowoczesna aplikacja, czy program do rezerwacji wizyt w salonie? To zadania dla nich!
  • Social media manager oraz copywriter dbają, aby teksty oraz wpisy w social mediach klientów, zawsze były dopasowane do założeń marki oraz generowały maksymalne organiczne wyniki. Social media manager (zwany także SM NINJA) jest na bieżąco ze wszystkimi trendami, doskonale zna wszystkie platformy społecznościowe, w tym między innymi Tik Tok, Instagram, Facebook, Linkedin, Pinterest, Twitter czy Snapchat. Przygotowywane przez nich materiały są zawsze zgodne z aktualnymi trendami oraz dostosowane do odbiorców, do których chce docierać marka.
  • Specjalista ds. ADS / Analityk korzysta z narzędzi reklamowych, takich jak m.in.: Google ADS, Facebook ADS, LinkedIn ADS oraz potrafi skutecznie korzystać z tych narzędzi, aby osiągnąć założone cele kampanii reklamowej. Dodatkowo analizuje dane z kampanii  wyciąga wnioski i na ich podstawie optymalizuje kampanie – tak, aby każda kolejna była jeszcze bardziej efektywna.
  • Specjalista foto/video odpowiedzialny za tworzenie i edycję zdjęć oraz filmów wykorzystywanych później, np. w kampaniach telewizyjnych czy internetowych. Posiada umiejętności techniczne (edycja, postprodukcja, montaż materiałów czy dobór odpowiedniego sprzętu), kreatywność (tworzenie i opracowywanie scenariuszy cz storyboardów) oraz wrażliwość artystyczną (wybór modeli, selekcja lokalizacji oraz niezbędnych dodatków i rekwizytów).

Z drugiej strony, zatrudnienie pracownika ds. marketingu może być korzystne dla firm, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją strategią marketingową i potrzebują stałego wsparcia w zakresie działań marketingowych. Pracownik do spraw marketingu może lepiej zrozumieć potrzeby i cele firmy, co pozwoli mu na skuteczne prowadzenie działań marketingowych.

Warto mieć na uwadze, że zatrudnienie pracownika ds. marketingu będzie stosunkowo droższe, niż skorzystanie z usług agencji marketingowej. Zatrudnienie specjalisty zwykleczasu na rekrutację oraz szkolenie pracownika. Ponadto pracownik może nie mieć dostępu do takiej wiedzy i narzędzi marketingowych, jakie posiada agencja reklamowa.

Koszty: co się bardziej opłaca?

Wbrew pozorom, zatrudnienie pracownika ds. marketingu, to zwykle wybór bardziej kosztowny, niż współpraca z agencją reklamową. Wynagrodzenie pracownika to nie tylko stałe koszty pracodawcy, ale również składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, dodatkowe świadczenia, takie jak urlopy, zwolnienia lekarskie i premie, a także koszty szkoleń i rozwoju pracownika. Ponadto, zatrudnienie pracownika do spraw marketingu może wymagać inwestycji w wyposażenie biura: komputery, oprogramowanie i inne narzędzia niezbędne do pracy.

Współpraca z agencją reklamową jest bardziej elastyczna i kosztowo efektywna. Agencja reklamowa może współpracować na zasadzie stałych miesięcznych opłat, jednak można przyjąć także rozliczenie za zlecenia, a opłaty wtedy są uzależnione od zakresu i rodzaju projektu, co w perspektywie długookresowej, pozwala na lepszą kontrolę kosztów. Agencja marketingowa posiada własne narzędzia, takie jak oprogramowanie, sprzęt czy biuro, a pracownicy nowoczesnych interaktywnych agencji, typu full service, są zwyczajowo wysoko wykwalifikowani i mają doświadczenie w pracy z różnymi klientami i branżami.

PRZYKŁAD

Zatrudnienie specjalisty do spraw marketingu, którego wynagrodzenie netto wynosi 4000 zł, to 6640,16 zł* całkowitych kosztów dla pracodawcy. Dodatkowo dochodzą koszty energii, amortyzacji biura, czy sprzętów biurowych. Załóżmy, że całkowite koszty pracodawcy zamykają się w kwocie 7000 zł (pamiętając, że duża część tej kwoty o koszt UoP). W ramach takiej umowy – firma ma do dyspozycji jedynie jednego specjalistę, którego możliwości są ograniczone do 160 godzin pracy w miesiącu.

Przeznaczając dokładnie taki sam budżet tj. 7000 zł netto – oprócz współpracy B2B, w której nie występują urlopy, zwolnienia lekarskie czy premie, a występuje faktura VAT za wykonaną pracę – otrzymujemy zaangażowanie całego zespołu specjalistów (specjalista ds. marketingu, graficy, programiści czy analitycy ds. ADS), a budżet ten możemy dowolnie wykorzystać na projekty i zadania, które w danym czasie są priorytetowe i najważniejsze.

Elastyczność

Agencje interaktywne oferują zazwyczaj większą elastyczność w zakresie świadczonych usług. Szybko dostosowują usługi do potrzeb klienta, zmieniają strategię w zależności od wyników, a także reagują na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Pracownik zazwyczaj jest zatrudniony na pełny etat i może nie być w stanie dostosować się do zmieniających się potrzeb firmy, w szybki i przemyślany sposób.. Dodatkowo agencja marketingowa, mając zespół osób, jest w stanie na bieżąco przygotowywać wyznaczone zadania, delegując do nich różne osoby. Agencja, w jednym czasie jest w stanie pracować nad kilkoma projektami jednocześnie. Specjalista zatrudniony na UoP może wykonać bardzo niewielką ilość zadań, w porównaniu do możliwości agencji.

Kontrola nad procesem

W przypadku zatrudnienia pracownika do spraw marketingu ,firma zyskuje pełną kontrolę nad jego pracą i może śledzić postępy w każdej chwili. W przypadku współpracy z agencją reklamową, kontrola nad procesem jest przejrzysta, dzięki opiekunowi, który w każdym momencie jest w stanie poinformować o etapach wykonywanej pracy. Dodatkowo agencja działa na podstawie umowy i zależy jej na realizacji zadań w określonym czasie.

Podsumowując: różnic pomiędzy współpracą z agencją marketingową, a zatrudnieniem specjalisty ds. marketingu, jest wiele. Każda firma powinna przeanalizować swoje potrzeby i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Warto jednak pamiętać, że wybór między zatrudnieniem pracownika ds. marketingu, a współpracą z agencją marketingową, nie musi być wykluczający. Firmy mogą wykorzystać obie opcje, aby osiągnąć najlepsze wyniki w swojej strategii marketingowej.

*Informacje o pełnych kosztach pracodawcy pobrane ze strony https://www.money.pl/