Czy fotografia mobilna jest dobra dla firmowych mediów społecznościowych?

Urządzenia służące przede wszystkim do komunikowania, takie jak smartfony, iPhony czy tablety wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Można powiedzieć, że stały się urządzeniami wielofunkcyjnymi, które zawsze mamy przy sobie. Wyposażone w coraz doskonalsze aparaty fotograficzne stanowią narzędzie idealne do uwieczniania tych momentów, które chcemy zatrzymać na dłużej. W każdej chwili możemy wyjąć smartfon z kieszeni i zrobić zdjęcie życia! W dodatku świetnej jakości. 

Fotografia mobilna to nic innego, jak robienie zdjęć przy użyciu przenośnego urządzenia, takiego jak smartfon, tablet.

Ale to nie wszystko. Wrzucanie do sieci fotek z wakacji to jeszcze nie jest fotografia mobilna. Przy fotografii mobilnej najpierw musi pojawić się zamysł – koncepcja według której zostanie uwieczniona konkretna chwila, obiekt czy produkt. To przemyślany proces twórczy. 

Dlaczego ta różnica jest istotna? Dzięki fotografii mobilnej możemy nie tylko kreować swój wizerunek w mediach społecznościowych. To doskonałe narzędzie dla biznesu – zaistnienie w mediach społecznościowych to absolutna podstawa. Facebook, Instagram, Twitter, Tik-Tok – to tutaj Twoja firma powinna znaleźć swoje miejsce by zaistnieć na rynku i być konkurencyjna.

Jaki smartfon wybrać?

Pierwszą kwestią do rozważenia jest jakość zdjęć. Smartfony oferują coraz lepsze aparaty i są już w stanie zastąpić lustrzanki, które nadadzą się do zrobienia fotografii na billboard. Zdjęcia wykonane smartfonem mogą nie mieć takiej samej ostrości, szczegółowości i kolorów, co zdjęcia wykonane profesjonalnymi aparatami, ale będą i tak wystarczające na tworzenie postów czy reklam w mediach społecznościowych. Dodatkową pomocą służą aplikacje do obróbki zdjęć czy filmów, które zapewniają jakość porównywalną do lustrzanek.

Wśród funkcji, które obecnie oferują smartfony i na które warto zwrócić uwagę to:

 • Wbudowane obiektywy, które posiadają funkcję szerokokątne i teleobiektywy, poszerzające możliwości aparatu
 • Zoom optyczny, zapewniający dokładne powiększenie detali bez utraty jakości i pikselizacji obrazu.
 • Matryce rejestrujące obraz w wysokiej rozdzielczości, odgrywające kluczową rolę w procesie przetwarzania światła na cyfrowy sygnał. Liczba pikseli wykorzystanych do budowy obrazu determinuje jego szczegółowość, dlatego producenci smartfonów coraz częściej zwracają uwagę na zwiększenie liczby megapikseli, aby dany model wykonywał bardziej szczegółowe zdjęcia.

Czas to pieniądz!

Kolejną kwestią do rozważenia jest czas i koszty związane z fotografowaniem. Fotografia mobilna jest szybsza i tańsza niż fotografia wykonana profesjonalnym aparatem. Nie trzeba przecież wynajmować fotografa czy rezerwować czasu w studiu fotograficznym. Zdjęcia mobilne można wykonać szybko i w dowolnym miejscu, co oznacza, że ​​są idealne do publikacji w mediach społecznościowych. 

Warto również zwrócić uwagę na to, że zdjęcia wykonane smartfonem mają inną estetykę niż zdjęcia wykonane profesjonalnym aparatem. Mogą być bardziej spontaniczne i nieformalne, co może przyciągnąć uwagę użytkowników mediów społecznościowych. Jednak taki, proces musi być starannie zaplanowany, aby wyglądał profesjonalnie. 

Jak stać się profesjonalnym fotografem mobilnym?

Mówimy o profesjonalnej fotografii mobilnej, w momencie gdy proces fotografowania jest starannie zaplanowany, a fotograf ma jasny pomysł, który następnie realizuje, przestrzegając podstawowych zasad. To świadomość i konsekwencja w realizacji procesu sprawiają, że fotograf staje się profesjonalistą, a nie tylko posiadaczem sprzętu. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom, fotografowie mobilni są w stanie tworzyć oszałamiające zdjęcia, które nie odbiegają jakością od tych wykonanych za pomocą tradycyjnego sprzętu. Różnica między nimi tkwi nie w sprzęcie, na którym pracuje fotograf, lecz w jego umiejętnościach i wyczuciu estetycznym.

Ostatnią kwestią, którą warto rozważyć, jest to, że zdjęcia mobilne można łatwo udostępniać i publikować na mediach społecznościowych. Wymagają one mniej czasu i wysiłku w porównaniu z profesjonalnymi zdjęciami, które mogą wymagać dalszej obróbki i przygotowania do publikacji. Świetnie nadają się w branżach tj. gastronomia, beauty czy wszelkie dziedziny związane z lifestylem.

Na co zwrócić uwagę przy fotografowaniu produktów?

Każdy fotograf musi zadbać o pewne szczegóły, które sprawią, że zdjęcie będzie jeszcze lepiej wyglądało:

 1. Poprawne naświetlenie pozwala na uzyskanie prawidłowej ekspozycji, czyli wyważenia jasności i ciemności, co wpływa na jakość końcowego zdjęcia.
 2. Układając scenerię pod zdjęcie warto umieścić produkty na różnych wysokościach, aby nadać głębi i urozmaicenia, przez co fotografia będzie ciekawsza
 3. Aby stworzyć atrakcyjną kompozycję, warto zastosować układ nieparzysty, grupując produkty pojedynczo, potrójnie itp. Taki sposób aranżacji elementów jest bardziej estetyczny i przyjemniejszy dla oka.

Zalety fotografii mobilnej

 • dostęp do darmowych aplikacji mobilnych do obróbki zdjęć i filmów
 • podręczność
 • wielofunkcyjność
 • publikacja w czasie rzeczywistym
 • możliwość robienia filmów (rolki,relacje)
 • większa autentyczność zdjęć, filmów
 • brak potrzeby zgrywania zdjęć na komputer
 • możliwość ukazania spontaniczności chwili
 • łatwy w użyciu
 • możliwość udostępniania zdjęć
 • możliwość prowadzenia live’ów
 • łatwość reagowania na aktualne trendy 

Podsumowanie

Marketing internetowy to w głównej mierze media społecznościowe, a te nie istnieją bez obrazu. Obraz przyciąga uwagę, przytrzymuje ją, wzbudza emocje, a przy tym nie jest tak wymagający jak tekst. Obrazem możemy zdziałać prawdziwe marketingowe cuda! Dobre zdjęcie będzie żyło w sieci wiecznie. Dostępność przenośnych urządzeń, którymi można zrobić zdjęcie dobrej jakości, daje nieograniczone możliwości rozwoju biznesu.