Marketing dyktowany przez pokolenie Z

  1. Kto należy do pokolenia Z?
  2. Marketing dla pokolenia Z

Pokolenie Z staje się coraz liczniejszą grupą na rynku konsumenckim. Tym samym, zmieniają się wymagania, stawiane przed markami w kontekście komunikacji, identyfikacji wizualnej i rosnącej rangi społecznej odpowiedzialności. Jak kreować działania marketingowe, aby zyskać przychylność i lojalność pokolenia Z do swojej marki, a tym samym sprzedawać? Poznaj konsumentów, którzy zaczynają napędzać gospodarkę.

Kto należy do pokolenia Z?

Osoby, które urodziły się w pełni scyfryzowanym społeczeństwie. Przyzwyczajone do dynamicznych zmian, niecierpliwe, a jednocześnie bardziej kreatywne, niż wcześniejsze pokolenia. Właśnie tak, można scharakteryzować Zetki, czyli osoby urodzone między końcem lat 90. a rokiem 2000. Dlaczego planując działania marketingowe warto się z nimi liczyć? Ponieważ pokolenie Z staje się coraz liczniejszą grupą, nie tylko na rynku pracy, ale również na rynku konsumentów. Na co więc, zwrócić uwagę podejmując komunikację marketingową z Zetkami?

Marketing dla pokolenia Z

Przede wszystkim, postaw na strategię mobile – first. Pokolenie Z jest online praktycznie przez całą dobę. Najczęściej strony internetowe czy aplikacje otwierają wykorzystując urządzenia mobilne (telefony, tablety). Zetki, decyzje o zakupie podejmują w sieci. Tam również komunikują się ze światem, kreują własne opinie i wyrażają siebie.

Jak spożytkować tę wiedzę? Wykorzystaj procesy User experience (UX). Przy projektowaniu lub odświeżeniu strony. Procesy wpływające na pozytywne doświadczenia konsumenta sprawią, że zyskasz intuicyjną stronę. Pamiętaj, że nowoczesne rozwiązania, towarzyszyły tej generacji od urodzenia. Dlatego z łatwością są w stanie ocenić funkcjonalność i intuicyjność strony lub aplikacji, w których się poruszają.
Pokolenie Z cechuje się brakiem cierpliwości, dlatego zadbaj o szybkie ładowanie strony lub aplikacji.

Komunikacja dla Zetek jest ważna. Oczekują feedbacku i same chętnie go udzielają. W podejmowaniu decyzji zakupowych kierują się opiniami i rekomendacjami. Wyeksponuj opinie swoich klientów o produktach czy usługach, które oferujesz. Nie moderuj komentarzy, ale wdawaj się w dyskusje, pytaj o odczucia i wykorzystaj szansę, którą dają Zetki na budowanie relacji z konsumentami. Warto pamiętać, że to pokolenie chwali się w sieci swoimi zakupami i podróżami. Chętnie oznaczają firmy, co w czasach rosnącej popularności influencer marketingu otwiera furtkę do zwiększenia zasięgów.

Zetki cenią sobie poczucie przynależności i utożsamiają się z wartościami marki, której produkty kupują. Komunikuj wartości, którymi kieruje się Twoja firma. Produkujesz na rynku lokalnym, a może masz certyfikaty potwierdzające ekologiczną uprawę? Świetnie! Twoje usługi powinny być spójne z systemem wartości Zetek. To pierwsza generacja, dla której poszanowanie środowiska naturalnego jest tak ważne. Zetki sprawdzają, czy sposób produkcji jest zrównoważony i etyczny, a jednocześnie liczy się dla nich postawa społeczna oraz odpowiedzialność firmy.

To pokolenie lubi mieć rzeczy unikatowe. Wykorzystaj tę wiedzę do kreowania limitowanych edycji. Pozwól Zetkom personalizować swoje produkty. Nadawaj osobistego charakteru swoim komunikatom. Możesz wdrożyć programy lojalnościowe czy newsletter, buduj relacje oparte na obustronnym zaangażowaniu.

Na końcu oczywistość, którą warto utrwalać – niech Twoja marka będzie widoczna w social mediach. Połącz wiedzę z powyższych akapitów, opracuj strategię komunikacji i działań marketingowych. Zetki, poszukują informacji o produkcie i kupują w social mediach. Stwórz im przyjazne środowisko, które będzie wpływało na podejmowanie decyzji zakupowych. Zyskasz zaangażowanych i lojalnych klientów, a w konsekwencji sukces Twojego biznesu.

Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu social media lub opracowaniu newslettera?
Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!