Czy rebranding się opłaca?

Czy rebranding się opłaca

Rebranding może mieć różne wymiary, jednak zawsze wiąże się z pewną zmianą postrzegania marki. Zwykle, odświeżenie wizerunku poprzedzone jest wprowadzeniem nowych lub dodatkowych elementów komunikacji. Jest narzędziem, które umiejętnie wdrożone, przyciągnie nowych klientów i zwiększy popularność. Jak każda zmiana, na początku może szokować, tak jak rebranding firmy Nokia.

Po 25 latach fiński koncern Nokia, porzuca swój wizerunek, by zaprezentować się z całkiem nowym logo i identyfikacją wizualną. Dlaczego znana na całym świecie marka, podjęła decyzję o rebrandingu i jak na tym wyjdzie?

Rebranding, co to jest?

Rebranding odnosi się do procesu zmiany postrzegania marki przez odbiorców. Jest to proces, w którym dokonywana jest modyfikacja kluczowego elementu lub elementów odpowiadających za komunikację wizerunkową. Rebranding dotyczy nie tylko modyfikacji logo, ale również:

  • key visual, czyli kolorystyki i widocznej w materiałach warstwy graficznej marki,
  • nazwy marki lub sloganu reklamowego,
  • produktów i ich opakowań,
  • oferty,
  • grupy docelowej czy kanałów dystrybucji.

Mając tę wiedzę, można stwierdzić, że głównym celem rebrandingu jest zdefiniowana na nowo tożsamość marki i weryfikacja jej wizerunku poprzez udzielenie odpowiedzi na pytanie “Kim dzisiaj jesteśmy?”.

Rebranding Blueberry
Rebranding CIA

Kiedy podjąć decyzję o rebrandingu?

Kiedyś, decyzja o przeprowadzeniu rebrandingu była podejmowana, gdy firma znajdowała się w kryzysowej sytuacji. Obecnie, wielowymiarowość procesu rebrandingu wykorzystywana jest jako narzędzie do generowania wzrostu lub zmniejszenia kosztów. Firmy zwykle decyzję o rebrandingu podejmują, gdy dostrzegają potrzebę odświeżenia swojego wizerunku, nawiązują współprace z nowymi firmami lub inicjują dotarcie z ofertą do nowych klientów, jednocześnie nie tracąc tych dotychczasowych. Rebranding zahacza o wprowadzenie zmian na poziomie strategii marki i jej komunikacji. Dlatego, dla osiągnięcia sukcesu procesu rebrandingu, kluczowe jest zachowanie spójności ze strategią.

Ile kosztuje rebranding?

Ze względu na szerokie spektrum działań, niemożliwym jest podanie dokładnej kwoty. Cena uzależniona będzie od liczby elementów, które firma chce odświeżyć. Zmiany mogą wiązać się z zatrudnieniem grafików lub agencji marketingowej, dostosowania strony internetowej lub wyprodukowania nowych opakowań. Rebranding jest procesem, co oznacza, że jego przeprowadzenie będzie wymagało nakładu nie tylko finansowego, ale również czasu. Podejmując decyzję o rebrandingu, dobrze jest pamiętać, że jeśli zostanie przeprowadzony dobrze, czyli w przemyślany i strategiczny sposób, przyniesie firmie wiele korzyści biznesowych. W przypadku średnich firm, koszty związane z rebrandingiem można oszacować na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Rebranding Nokia

Odpowiadając na pytanie – dlaczego Nokia podjęła decyzję o rebrandingu? Odświeżony wizerunek, to definitywne zerwanie z marką telefonów i oficjalne wejście w dystrybucję sprzętów telekomunikacyjnych. Szef Nokii, Pekka Lundmark podkreśla, że dotychczasowe logo było silnie kojarzone ze smartfonami, a Nokia blisko od dekady jest firmą technologii biznesowych.

Rebranding Nokia

Czy zatem rebranding się opłaca?

Zdecydowanie tak. Jeśli dobrze przygotujesz się do tego procesu, Twoja firma zyska nowych klientów, będzie lepiej widoczna, a co za tym idzie – zwiększysz konwersję. Podsumowując, spójny i przemyślany rebranding, to wiele korzyści biznesowych.

Planujesz odświeżyć wizerunek swojej marki? Nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami!