Czy ChatGPT jest zagrożeniem czy szansą?

Czy ChatGPT jest zagrożeniem czy szansą?
 1. Czym jest ChatGPT?
 2. Czym różni się ChatGPT od innych modeli językowych?
 3. Wady i ograniczenia ChatGPT
 4. Zastosowania ChatGPT
 5. Czy ChatGPT stanowi zagrożenie dla wyszukiwarek internetowych i niektórych zawodów?
 6. Podsumowanie

W ostatnich tygodniach w internecie trwają intensywne dyskusje o sztucznej inteligencji. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, w końcu AI w dziedzinie technologii i nauki słynie z niezwykle dynamicznego tempa rozwoju. Zaskakujące z pewnością mogą być informacje o zagrożeniu utraty pracy w wielu grupach zawodowych. Wszystko za sprawą ChatGPT.

Czy faktycznie sztuczna inteligencja stanowi poważne zagrożenie? A może wręcz przeciwnie, będzie szansą na rozwój w szerokich dziedzinach życia?

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT, to wyjątkowy model językowy, który pozwala na generowanie tekstu z niespotykaną wcześniej precyzją. Został opracowany przez zespół naukowców z OpenAI i bazuje na uczeniu maszynowym, które pozwala na przyswojenie ogromnych ilości informacji i generowanie na ich podstawie odpowiedzi na zadane pytania. ChatGPT jest zdolny do samodzielnego uczenia się i dostosowywania do różnych kontekstów. Model jest w stanie dostarczać odpowiedzi na pytania z zakresu różnych dziedzin, tj.: nauka, technologia, biznes czy kultura.

Czym różni się ChatGPT od innych modeli językowych?

ChatGPT jest najnowszym i najbardziej zaawansowanym modelem językowym. W porównaniu do innych modeli, takich jak BERT czy ELMo, ChatGPT jest znacznie bardziej uniwersalny. Umożliwia generowanie tekstu w wielu językach m.in. w języku polskim (wystarczy napisać do niego w języku polskim). Wykorzystuje innowacyjne techniki uczenia się z nadzorem, które generują bardziej naturalne odpowiedzi. Inne modele językowe, takie jak BERT, skupiają się na analizie kontekstu i zależności między słowami, a nie na generowaniu tekstu.

Wady i ograniczenia ChatGPT:

 1. Przede wszystkim potrzebuje dużych zbiorów danych treningowych, aby poprawnie działać. Bez wystarczającej ilości danych, może mieć trudności z generowaniem naturalnego tekstu lub odpowiedzi.
 2. Chociaż ChatGPT jest w stanie generować tekst w naturalny sposób, ale może popełniać błędy, co w konsekwencji prowadzi do nieporozumień lub niepoprawnych odpowiedzi.
 3. Poważnym ograniczeniem jest brak możliwości pozyskania wiedzy z zewnątrz. Oznacza to, że ​​jeśli model nie ma wystarczających danych w swoim zbiorze treningowym, może mieć trudności z odpowiedzią na niektóre pytania.
 4. Głównym przeznaczeniem AI jest generowanie tekstu w naturalny sposób, ale może nie sprawdzić się w każdej dziedzinie. W przypadku zastosowań, które wymagają dokładności matematycznej lub technicznej, ChatGPT może nie być wystarczająco precyzyjny.

Zastosowania ChatGPT:

 • Tworzenie inteligentnych asystentów, którzy są w stanie odpowiadać na pytania użytkowników i rozwiązywać ich problemy
 • Tłumaczenie tekstów w wielu językach w sposób łatwy i zrozumiały
 • Generowanie treści o różnorodnej tematyce, które nie wymagają technicznej lub matematycznej wiedzy. Dobrymi przykładami są opisy produktów, artykuły, a nawet opowiadania i książki.
 • Analizowanie tekstów, które pozwalają zrozumieć wzorce i intencje użytkowników, dzięki czemu możliwe jest tworzenie spersonalizowanych i skutecznych reakcji na zapytania użytkowników.
 • Tworzenie narzędzi edukacyjnych tj. symulatory, aplikacje do nauki języków obcych lub matematyki
 • Są to jedynie najbardziej popularne zastosowania AI. W praktyce możliwości są właściwie nieograniczone i mogą pomagać w wielu innych dziedzinach.

Czy ChatGPT stanowi zagrożenie dla wyszukiwarek internetowych i niektórych zawodów?

ChatGPT i podobne modele językowe mają zdolność do generowania dużych ilości treści wykorzystujących naturalny język, co może przyczynić się do podniesienia jakości tekstów internetowych. W przypadku, gdy modele te zyskają na popularności, ludzie mogą korzystać z nich, aby uzyskać odpowiedzi na pytania, a nie z wyszukiwarek. Może to prowadzić do mniejszej liczby odwiedzin na stronach internetowych, co może mieć wpływ na biznes Google i innych firm działających w branży wyszukiwarek.

Jako sztuczna inteligencja, ChatGPT nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla żadnych zawodów lub branż. Niemniej jednak możliwości przetwarzania języka naturalnego mogą mieć wpływ na niektóre dziedziny np. firmy zajmujące się:

 • tłumaczeniami,
 • pisaniem tekstów,
 • usługami finansowymi,
 • opieką zdrowotną,
 • handlem detalicznym,
 • przemysł motoryzacyjny (udoskonalenie systemów bezpieczeństwa),
 • marketingiem i reklamą,
 • nieruchomościami.

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja, niezaprzeczalnie jest potężnym narzędziem, którego potencjał można wykorzystać na wiele sposobów. Tworzenie wirtualnych osobowości, podkładanie swojego głosu w miejsce lektora, czy obsługa call center, to jedynie ułamek możliwości, które ma do zaoferowania sztuczna inteligencja. Oczywiście, możemy spodziewać się, że w przyszłości pewne zawody zostaną zastąpione, jednak w ich miejsce pojawią się nowe oparte na sztucznej inteligencji.

Cały artykuł powstał na podstawie rozmowy z ChatGTP, ale to już nie powinno być zaskoczeniem…